NYE Fokusfag i idræt og bevægelse - udfordringer på dit niveau - Efterskolen Hjarnø
2. maj 2023

NYE Fokusfag i idræt og bevægelse – udfordringer på dit niveau

Fra skoleåret 23/24 kan du nu vælge Fokusfag i idræt og bevægelse. Fokusfag i idræt og bevægelse giver dig mulighed for at vælge mellem en masse forskelligt idræt inden for 3 forskellige retninger; Bevægelse 360, Allround Fitness og Team Challenge. Du bliver introduceret til alle 3 fokusfag, når du begynder dit efterskoleår. Herefter skal du vælge et, som du skal have frem til jul. Efter jul vælger du igen. Du kan vælge det samme eller vælge et nyt. Det er helt op til dig. Fokusfagene tilbyder udfordringer for alle niveauer, og det handler først og fremmest om at have det sjovt! sammen med dine efterskolevenner.

3 forskellige fokusfag: Bevægelse 360, Allround fitness og Team Challenge

Fokusfagene i idræt og bevægelse bliver en vigtig del af din hverdag på Livsstilsefterskolen Hjarnø. Det er her vi samler ny energi, lærer hinanden endnu bedre at kende, styrker os selv, vores krop og fællesskabet, mens vi har det sjovt. Fællesskabet er vigtigt, og det samme er tryghed og glæde ved at dyrke idræt. Du bliver en vigtig del af holdet fra dag 1, uanset om du er vant til at bevæge dig, eller du gerne vil være mere aktiv. Alle kan være med og blive udfordret på deres niveau.

Nogle elever vælger Livsstilsefterskolen, fordi de godt kan lide at være aktive og kan få lov til at dyrke en masse forskellig slags idræt i løbet af året. Andre vælger skolen, fordi de gerne vil være mere aktive og gerne vil finde glæden ved det. Fælles for alle er ønsket om at være en del af et stærkt fællesskab, hvor det at være aktiv er en stor del af hverdagen. Et fællesskab hvor man støtter hinanden, hepper på hinanden og hjælper hinanden, så alle får en sjov oplevelse. Her er plads til alle niveauer og ingen tænker på, om man er god, bedre, først eller sidst. Det handler om at have det sjovt.

Du skal først vælge fokusfag, når du begynder på skolen. Vi har tre forskellige, og du vælger ét fokusfag for et halvt år ad gangen. Du kan vælge det samme fokusfag to gange, eller du kan vælge et nyt. Det er er helt op til dig. Du bliver introduceret for alle 3 fokusfag, inden du skal vælge.

Du kan læse mere om vores 3 fokusfag herunder. Du kan også læse, hvad nogle af vores elever siger om idræt og bevægelse på Livsstilsefterskolen Hjarnø nederst på siden.

Læs mere om de 3 fokusfag i idræt og bevægelse

Bevægelse 360

Fokusfaget er for dig, der gerne vil prøve en masse forskellige bevægelsesformer. Dig, der måske ikke helt har fundet glæden ved én bestemt idræt, eller som gerne vil have stor variation. Dine kammerater er med hele vejen til at heppe, bakke op og have det sjovt sammen med dig. Du kommer til at prøve øvelser og bevægelsesformer, som du kender, men der vil også være nye, som du ikke har prøvet før

Læs mere om Bevægelse 360

Team Challenge

Team Challenge (TC) er for dig, der er vant til at bevæge dig, og som godt kan lide at være aktiv. Dig, der gerne vil udfordres og gerne vil presse dig selv - lidt mere – sammen med andre.

Læs om Team Challenge

Allround fitness

Allround fitness er for dig, der gerne vil dyrke en masse forskellige former for fitness sammen med andre. Her er tid til at dygtiggøre dig og blive stærkere, samtidig med at du har det sjovt. Du kommer til at træne sammen med dine kammerater, både som makkertræning og på hold.

Læs mere om Allround fitness

Hvad siger eleverne om idræt og bevægelse på Livsstilsefterskolen?

“ Jeg ville gerne finde en efterskole, hvor jeg kan prøve og dyrke en masse forskelligt idræt. Det kan jeg her. Jeg synes, det er rart at komme ud og bevæge sig og mærke adrenalinen. Jeg har spillet håndbold i 8 år og har gået til crossfit, men jeg blev lidt træt af det. ”
Andrea Katrine Schjeltved, Elev i 10. klasse på Livsstilsefterskolen Hjarnø
Andrea Katrine Schjeltved
“ Det fedeste på skolen er fællesskabet. Det er noget helt andet her, fordi vi bor sammen. Vi hjælper og motiverer hinanden. Da vi lavede stafet, heppede alle på en. Man får motivation af det. Selvsikkerhed. Det giver én mere power, og så man har lyst til at gøre det endnu bedre. ”
Linus Faarup Hansen, Elev i 9. klasse på Livsstilsefterskolen Hjarnø
Linus Faarup Hansen

Se også