Besøg os den 6. og 10. januar: Besøgsdag og efterskolernes aften - Efterskolen Hjarnø
20. december 2023

Besøg os den 6. og 10. januar: Besøgsdag og efterskolernes aften

I januar har du hele to muligheder for at besøge os og mærke efterskolelivet på Efterskolen Hjarnø; Lørdag den 6. januar fra kl. 14.00-15.20 og onsdag den 10. jan. fra kl. 18.00-21.00 inviterer vi inden for til masser af efterskolehygge. Besøgsdagene er den perfekte mulighed for at finde ud af, om det er her, du skal have et fantastisk efterskoleår.

Lørdag den 6. jan. holder vi besøgsdag fra kl. 14.00-15.20. Her kan du opleve efterskolelivet i dagslys, stille spørgsmål til lærere og elever og se nærmere på vores efterskole. Onsdag den 10. jan. er der åbent hus om aftenen fra kl. 18.00-21.00. Her kan du kigge forbi til aftenhygge, stillle spørgsmål og møde lærere og elever.

Efterskolernes aften og besøgsdagen er perfekt for dig, der overvejer, om det er på Efterskolen Hjarnø, at du skal have et fantastisk efterskoleår. I løbet af dagen kan du tale med nuværende elever, få rundvisning og stille spørgsmål til lærere, elever og ledelse. Der er gratis færge hele dagen. Du skal blot oplyse, at du skal over til skolen.

Programmet for dagen ser således ud:

    • Kl. 18.00-21.00: Aftenaktiviteter rundt på skolen, som man kan besøge
    • Kl. 18.00-20.30: Rundvisning af nogle af skolens elever
    • Kl. 18.45-19.15: Fællesoplæg v. skolens leder, Line Hansen
    • Kl. 19.30-20.00: Fælles oplæg v. skolens leder, Line Hansen
    • Kl. 18.00-21.00: Mød nogle af skolens lærere og stil dine spørgsmål

Færgen går flere gange i timen. Find sejlplanen til Hjarnø her. Færgen er gratis denne dag.

 

Mens vi venter på Efterskolernes aften, kan du møde nogle af vores elever her.

Mød vores elever

Hvordan er det at gå på Efterskolen Hjarnø? Du kan møde nogle af vores elever, der fortæller om ESH-livet, om fællesskabet, hverdagen, vennerne, fritiden, turene, undervisningen og meget mere.

Mød vores elever

Få et kig indenfor

Du skal acceptere marketing-cookies for at se dette indhold. Klik her for at ændre dine cookie-valg.

Du kan også besøge os på en af vores andre besøgsdage

Har du ikke mulighed for at komme på besøg i januar? Så kan du vælge at kigge forbi os på en af vores andre besøgsdage.

Besøgsdage

Vil du vide mere?

Vores administration er klar til at besvare dine spørgsmål
Telefon

75 68 10 22

Email

info@bgi.dk

Se også